Widget Image

„Escher – fenomen logicznego desigu” to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację KOLOROWO z Łodzi. Przewodnim elementem akcji w 2019 roku jest organizacja ogólnopolskiego konkursu dla pasjonatów sztuki projektowania.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco! Escher - fenomen logicznego designu.
Image Alt

Prowadzący

Tomasz Gąsienica-Józkowy - stylista

Stylista i wykładowca modowy z zamiłowaniem do dziennikarstwa, fashion stage manager. Współpracuje z magazynami mody, agencjami modelek i projektantami na całym świecie. Publikacje Jego prac jako stylista, felietonista i producent znaleźć można m.in. w: FOTO Magazyn, Lounge Magazyn, TRENDY Magazine, EKSmagazyn, Miasto Kobiet, DESIGNSCENE Magazine, grungekage.com, allabaoutmodels.com, theFASHIONISTO.com, FASHIONISIGN.com

W jego portfolio znajdują się stylizacje do prac fotografików takich, jak: Emil Biliński, Paweł Pyrz, Jacek Zając czy Katarzyna Widmańska oraz artystów:  Agnieszka Chrzanowska, Renata Przemyk i Golec uOrkiestra. Wśród projektantów mody, którzy mu zaufali znajdziemy: Macieja Zienia, Michała Starosta i Natashę Pavluchenko – z którą współpraca zaowocowała m.in. dwukrotnym udziałem we włoskiej Alta Roma Alta Moda (rok 2013) oraz kilku europejskich edycjach Fashion Week w latach 2011-2013 jako główny stylista i manager backstage’u, między innymi we Lwowie, Mińsku i Łodzi.

Lubi dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, dlatego z powodzeniem przygotowuje modelki do pracy w zawodzie, prowadzi szkolenia i wykłady w Polsce, Londynie, Paryżu i Brukseli oraz w Azji, udziela porad w magazynach.

Swoje doświadczenie, jako nauczyciel, rozwijał również prowadząc przez kilka lat autorskie zajęcia z podstaw stylizacji i historii mody XX wieku w krakowskim oddziale Międzynarodowej Szkoły Makijażu FAM. Prowadził gościnne wykłady z przygotowania kolekcji do pokazu dla uczniów szkoły projektowania ubioru. Obecnie jest autorem i prowadzącym kreatywne zajęcia ze studentami w szkole Make Up Star w Warszawie.

Monika Just - Trener twórczego myślenia

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki twórczości; trener twórczego myślenia, pedagog, edukator, licencjonowany superwizor treningu twórczości Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na studiach podyplomowych.

W obszar jej szczególnych zainteresowań wpisuje się projektowanie sesji szkoleniowych z wykorzystaniem analogii i metafor.

Podczas wykładów, szkoleń i warsztatów: wykorzystuje moc myślenia wizualnego (Visual Thinking), dotyka analogii i metafor wpisanych w proces dochodzenia do rozwiązywania problemów. Odkrywa kreatywność i drzemiący w każdym z nas potencjał, rozwija postawę twórczą i umiejętność twórczego rozwiązywania problemów zgłębiając techniki twórczego myślenia i działania przybliżam do rozwiązywania problemów z pozoru trudnych do „ogarnięcia”. Spotkania ze nią zawsze zorientowane są na rozwój kompetencji kluczowych, kompetencji społecznych w tym przede wszystkim na rozwój kreatywności oraz umiejętności potrzebnych do tego, aby być zdolnym do działania oraz sprostać osobistym i społecznym wyzwaniom XXI wieku.

Agnieszka Wojtas - pomysłodawca i koordynator projektu

Prezes Fundacji KOLOROWO, pasjonat nauczania matematyki, na co dzień dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej Kornelówka w Łodzi (od 2009r.), pomysłodawca i koordynator projektu. Nauczyciel (pasjonat) matematyki i informatyki. Absolwentka Politechniki Łódzkiej wydziału Chemii Ogólnej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – wydziału Matematyki, kursów z zakresu pedagogiki Montessori (w szczególności z zakresu nauk przyrodniczych), studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą. Pasjonat nauczania geometrii w niekonwencjonalny sposób, z wykorzystaniem w procesie dydaktycznym nowych technologii: programów komputerowych (poczynając od Paint’a, poprzez Power Point’a, Cabri II Plus, GeoGebry, Tess, Poly Pro, Logomocji), języka programowania Logo i Scratch oraz pracy z OzoBot’ami. Animator wielu akcji realizowany na terenie Szkoły Kornelówka oraz w ramach działalności Towarzystwa Przyjaciół ks. J. Burskiego.

W pracy nauczyciela realizuje projekty dydaktyczne w oparciu o treści matematyczne:

  • „Ogrody klasycystyczne”, którego celem jest stworzenie przez uczniów makiet z wykorzystaniem puzzli 3D, w których uczniowie prezentują wykorzystanie wszystkich rodzajów symetrii,
  • „Wielokąty foremne w rzeczywistości”, którego celem jest konstrukcja wielokątów foremnych na wolnym powietrzu (trawie) z wykorzystaniem gwoździ, sznurka, mąki oraz lejka,
  • „Parkietaże”, w wyniku którego powstają nie tylko geometryczne wory wypełniające powierzchnię, ale projekty plastyczne, które śmiało można wykorzystywać w przemyśle (np.: tkaniny, papiery),
  • „Bryły platońskie i archimedesowskie”, podczas którego powstają modele brył o takiej samej długości krawędzi.

Doświadczenie organizacyjne zdobywała podczas organizacji m.in. takich wydarzeń jak:

  • ogólnopolskie konkursy UPCYCLINGOWY ZAWRÓT GŁOWY (www.upcycling.edu.pl) oraz konkursy fotograficzne z cyklu PASJA ŻYCIA (www.pasjazycia.com),
  • akcja kulinarno-społecznej SMACZNIE ZDROWO KOLOROWO (www.smacznie.edu.pl),
  • Europejskie Targi Mody – PREZENTACJE,
  • FashionPhilosophy Fashion Week Poland-Showroom,
  • „Warsztaty Kulturalne”: Sztuka Ludowa oraz Kabaret Starszych Panów (z udziałem Zespołu MAZOWSZE oraz W.Michnikowskiego),
  • Festiwal Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim w latach 2002-2004.

Zuzanna Kabała - artysta plastyk

Zdzisław Bolanowski - architekt, artysta plastyk

Zawodowo: artysta plastyk, absolwent łódzkiej ASP.

Projektant wnętrz, ogrodów, mebli i kominków, rzeźbiarz i malarz, autor i właściciel pierwszego i pewnie jedynego w Polsce ekologicznego domu przykrytego ziemią – nowoczesnej ziemianki, z amfiteatrem na dachu.

Prywatnie: wydawca, ilustrator i współautor, jednej książki; „Bajki na miesiąc nie tylko miodowy”, zaangażowany społecznie organizator spotkań dyskusyjnych, wydarzeń kulturalnych i imprez towarzyskich.

W głębi serca wolny człowiek. Niezależny od 17 roku życia. Najpierw jako technik geodeta, następnie bezetatowy projektant. Niezależny również politycznie. Jedyna przynależność to Kościół Katolicki i Związek Polskich Artystów Plastyków. Urodzony we Lwowie, w ciągu życia mieszkał w Łodzi, na Śląsku, w Niemczech (8 przeprowadzek), w Gdańsku, znowu w Łodzi i kilku miejscach w okolicy, aż w 2007 znalazł i po swojemu urządził kawałek „raju” w Brzeziu.

„Żeby rozkazywać naturze, trzeba jej słuchać” to motto zawodowe realizujące się szczególnie w ergonomii wszystkich projektów artysty. Zarówno w swoich obrazach, jak również w architekturze szczególny nacisk kładzie on w ciągu całej aktywności zawodowej na spójność bryły z otaczającą przyrodą, liczne elementy botaniczne oraz naturalną kolorystykę. Z zamiłowaniem projektuje również otoczenie budynków, skłaniając się ku idei ogrodów naturalnych.

Wszystkie role zawodowe artysty związane były z działalnością przestrzenną, czego wyrazem jest malarstwo pejzażowe, rzeźba i płaskorzeźba, bryła architektoniczna, architektura ogrodów, wnętrz użytkowych, w tym sakralnych oraz prywatnych mieszkań.