Widget Image

„Escher – fenomen logicznego desigu” to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację KOLOROWO z Łodzi. Przewodnim elementem akcji w 2019 roku jest organizacja ogólnopolskiego konkursu dla pasjonatów sztuki projektowania.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco! Escher - fenomen logicznego designu.
Image Alt

Warsztaty

Zaproszenie

Fundacja KOLOROWO zaprasza do udziału w warsztatach poświęconych kulturze, historii i zastosowaniu twórczości Escher’a.

W ramach projektu „Fenomen logicznego designu” oferujemy warsztaty artystyczne. Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny łączący elementy nauki matematyki (geometrii) w oparciu o działania artystyczne. Szczególnym tematem zajęć są tesselacje w przełożeniu na wzornictwo użytkowe. Jesteśmy chętni do przeprowadzenia warsztatów na terenie Państwa placówki. Zajęcia są bezpłatne.

Celem warsztatów jest zaktywizowanie uczestników na rzecz poznania kultury i historii dzieł Eschera w przełożeniu na współczesne dziedziny edukacji, kultury, mody i designu. Osoby prowadzące chcą wydobyć potencjał kreatywny z młodzieży w przełożeniu na inspiracje sztuką Eschera we współczesnych dziedzinach projektowania. Celem zajęć jest nawiązanie kreatywnego dialogu oraz stworzenie kreatywnych projektów z wielu dziedzin inspirowanych sztuką holenderskiego artysty.

Escher to najbardziej znany artysta w świecie nauki. Wystawa dział Escher’a towarzyszyła Międzynarodowemu Kongresowi Matematyków w Amsterdamie w 1954 roku. Jego twórczość, przemawiając językiem matematyki, do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów matematyki. W Jego pracach można odnaleźć intrygującą rzeczywistość, pełną sprzeczności i fantazji, ale i matematycznej logiki. Mimo, że matematyka rzadko kojarzy się z prawami estetyki, to właśnie ona jest dla Escher’a głównym środkiem wizualnego przedstawienia wyobrażeń o rzeczywistości. Artysta świetnie wykorzystuje zasady rzutu środkowego i równoległego bazując zawsze na szczegółowych szkicach i matematycznych obliczeniach.

żródło: www.mcescher.com

Tematyka warsztatów

Tesselacje

Modny Escher

Animacja filmowa

Warsztaty

Grupa docelowa: młodzież w wieku 12 – 18 lat (około 12 osób),

Czas pracy: minimum 1,5 godz.,

Model pracy: manualny lub grafika komputerowa,

Miejsce realizacji: do uzgodnienia.

Przebieg zajęć

  • Przywitanie się z grupą, przedstawienie się zarówno uczestników jak i prowadzących,
  • Zapoznanie młodzieży z programem warsztatów,
  • Ustalenie zasad panujących podczas warsztatów,
  • Wprowadzenie w sztukę artystyczną Eschera,
  • Praca nad projektem własnego parkietu (płytki, terakoty) poprzez pracę manualną lub grafikę komputerową,
  • Prezentacja projektów,
  • Pożegnanie z grupą.

Materiały do pracy: nożyczki, duże ilości papierów białych i kolorowych (format A3), ołówki, kredki, farby, pędzelki, komputer (z oprogramowania wystarczy Paint), mile widziana tablica interaktywną lub rzutnik. Materiały plastyczne zapewnia Fundacja KOLOROWO.

W przypadku warsztatów z wykorzystaniem sprzętu komputerowego – komputery zapewnia szkoła.

Kontakt

e-mail: kontakt@logicznydesig.pl

tel.: +48  505 925 927